Przejdź do treści

Pozostałe przepisy

Jest tu przedstawiony wąski zbiór przepisów w tym zakresie.

Handel dziką fauną i florą

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora) to międzynarodowe porozumienie między rządami, które weszło w życie w 1975 r. W jej skład wchodzą 184 państwa i regionalne organizacje integracji gospodarczej na całym świecie, zwane „stronami”. Każda ze stron wyznaczyła swój organ/organy odpowiedzialne za regulowanie działalności konwencji. UE stała się oficjalną stroną CITES w 2015 r., wzmacniając swoją rolę silnego podmiotu w globalnych wysiłkach na rzecz ochrony środowiska i zapobiegania nielegalnemu handlowi.

Wywóz produktów podwójnego zastosowania

Produkty podwójnego zastosowania to towary, oprogramowanie i technologia, które mogą być wykorzystywane zarówno do zastosowań cywilnych, jak i wojskowych.
UE kontroluje wywóz, tranzyt, pośrednictwo i pomoc techniczną w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania, tak aby mogły one przyczynić się do międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz zapobiec rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia (BMR).

Rozporządzenie REACH

REACH to rozporządzenie Unii Europejskiej, przyjęte w celu poprawy ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska przed zagrożeniami, jakie mogą stwarzać chemikalia, przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencyjności przemysłu chemicznego w UE. Promuje ono również alternatywne sposoby oceny zagrożeń stwarzanych przez substancje w celu zmniejszenia liczby badań na zwierzętach.

Wykaz umów międzynarodowych, uzgodnień preferencyjnych.

Dla każdego uzgodnienia preferencyjnego w pierwszej kolumnie podaje się kraj lub grupę krajów, ramy prawne i odniesienia do publikacji w Dz.U., a w drugiej kolumnie wskazuje się numer protokołu lub rozporządzenie zawierające reguły pochodzenia, a ponadto wskazuje się rodzaj stosowanej kumulacji pochodzenia.